| 5 gode råd til jobsamtalen |
|
At søge job kan sammenlignes med at gå til eksamen. Du skal yde det bedste for at få et optimalt resultat. Blot er oddsene i jobsøgningen reelt dårligere - for ud af 100 ansøgere er der 99 tabere. Det skærper kravene til dig som jobsøger. Erfaringerne viser da også, at en solid forberedelse øger chancerne markant. Derfor er der som regel ingen nemme genveje - men alligevel en lille trøst: Det forarbejde, du laver i din jobsøgning, er aldrig spildt. Det meste kan genbruges, hvis du skal søge igen.
5 gode råd til jobsamtalen
Sidst, men ikke mindst. Giv aldrig op - optimisme er en af grundpillerne i en effektiv jobsøgning. Og det, du har at byde ind med, er der ingen andre, der har magen til. Derfor fortjener det også at blive serveret på et "sølvfad". God jagt
Af: Anne Stryhn, jobcoach Anne Stryhn har 18 års erfaring som jobcoach med et kundegrundlag, der spænder over hele karrierestigen - fra elever til topchefer. Derudover er hun kendt for foredrag og kurser i jobjagt, personlig branding og markedsføring, ligesom hun - som jobsøgningsekspert - har deltaget i programmer på DR og TV2. Anne Stryhn har coachet over 2000 mennesker videre i karrieren og giver her nogle gode råd til jobansøgningen og jobsamtalen. Har du brug for jobcoaching, eller vil du bare vide mere, kan du klikke ind på Anne Stryhns hjemmeside: www.annestryhn.dk.
Læs også Anne Stryhns 5 gode råd til jobansøgningen |
Jobfisk.dk | E-mail: info@jobfisk.dk